Varil Pompaları

Varil pompaları akışkanların kapalı kaplardan transferini sağlamak üzere tasarlanmış uzun borulara sahip olan bir pompa türüdür. Transfer işlemi akışkanın bulunduğu kapalı kaba pompa borusunun daldırılması ile gerçekleştirilir. Boşaltım süreci varil içinde kalan borunun ucundaki fanın motor tahriği sonucu dönmesiyle başlar. Bu kapalı kaplarda asidik, bazik, korozif, agresif, alkali, yanıcı ve parlayıcı akışkanlar olabileceği gibi sıvı sabun, bal, çikolata, pekmez, krem, jöle, macun, tutkal, reçel, şampuan, boya vb. gibi akışkanlar da yer alabilir.

Bu tarz akışkanların büyük bir kısmı dışarıdan varil, konteyner, bidon, IBC tank ve diğer kaplardan alınan ve sonrasında işletmelerdeki kullanım alanlarında depolanan akışkanlardır. Bu akışkanlar genelde katkı maddesi olarak kullanıldığından varilin tamamı tek bir seferde tüketilmez. Tüketilse bile bu işlem genelde varili devirerek yapılır. Bu uygulama hem işçi sağlığı açısından tehlikeli hem de ürün sarfiyatı ve yaratacağı kirlilik dolayısıyla verimsizdir. Bu akışkanların transferinde bir varil pompası kullanılması tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırır. Varil pompası uygulama noktasına göre; elektrikli ve hava motorlu olabilir.

Aynı zamanda transfer edilecek olan kimyasalın özelliklerine bağlı olarak varil pompalarının SS316, Polipropilen,PVDF ve Alüminyum gövde seçenekleri de vardır.

Varil pompalarının gıda ve ilaç firmaları için gerekli olan FDA (Food and Drug Administration) sertifikaları da mevcuttur.

Genel Bilgi
Kullanım Alanları
İndirilebilir İçerikler
Teklif Formu