Kullanım Alanları / Gıda ve Hijyenik Uygulamalar

Gıda maddelerinde Hijyen son derece önemlidir. Bu yüzden gıda uygulamalarında kullanılan Eşanjörler tamamen paslanmaz olarak üretilir. Gıda maddesi sadece paslanmaz yüzeylerle ve gıdaya uygunluk sertifikası (FDA) almış özel contalarla temas eder. Bu alanda kullanılan sistemlerin bazıları aşağıdaki gibidir.

Süt Pastörizasyonu
Temel gıda maddelerinden olan süt, üretimi ve toplanmasının yanı sıra sağlıklı olarak uzun süre saklanması zor olan bir gıda maddesidir. Bu yüzden tarih boyunca uzun süre saklanabilmesi için çeşitli yollar denenmiş ve son olarak pastörizasyon teknolojisi geliştirilmiştir. Pastörizasyon sütün hızlı bir şekilde yüksek sıcaklıklara çıkartılması ve ardından sıcaklığın tekrar düşürülmesi işlemidir. Bu sayede sütün içerisindeki bakteriler etkisiz hale getirilerek sütün raf ömrü uzatılır. MIT Plakalı Eşanjörleri Pastörizasyona uygun olarak çok kademeli olarak dizayn edilir. Pastörizasyonda plakalı eşanjör kullanılmasının en büyük avantajı yüksek rejenerasyon değerlerine ulaşılabilmesidir.Süt plakalı eşanjör içerisinde bir döngü içerisindedir bu sayede ısıtmadan gelen ve soğutma kademesine giden sıcak süt ile ısınmaya giden soğuk süt rejenere kademesinde çarpışarak ısı transferi gerçekleştirilir. Enerji tasarrufu ve zaman kazandıran bu sistem sayesinde işlem çok daha kısa sürede ve çok daha düşük maliyetlerle tamamlanır. Çok kademeli MIT Plakalı Eşanjörlerinde Seperatör, Homojenizator, Holder ve Degazör gibi diğer ekipmanlar için hijyenik giriş - çıkışlar isteğe göre tasarlanır ve montaja hazır halde teslim edilir.

Yoğurt - Ayran Pastörizasyonu
Süte uygulanan işlemler sonucunda meydana gelen yoğurt da tıpkı sütte olduğu gibi bakterilerin yaşaması ve çoğalması için çok uygun bir ortamdır. Bu yüzden süte uygulanan işlemlerin benzeri yoğurt içinde uygulanır. MIT geniş aralıklı plakalı eşanjörler ile yoğurt ve ayran gibi yoğun akışkanlarda maksimum performans sunarak kusursuz bir pastörizasyon çözümü sunar

CIP Uygulamaları
Süt, yoğurt gibi bakteri oluşumuna uygun gıda maddelerinin işlenmesinde hijyenin çok büyük önemi vardır. Bu uygulamalarda gıda maddesinin işlendiği tüm işleme hattı belli aralıklarla bakteri oluşumunu engellemek amacıyla temizlenmelidir. Temizlikte kullanılan bu sıvıya CIP adı verilir. Bu sıvı belirli debilerde ve belirli sıcaklıklarda sistemde dolaştırılmalıdır. MIT Plakalı Eşanjörleri, CIP sıvısının istenilen sıcaklıklarda tutulabilmesi için de kullanılır.

Kimyasal Uygulamalar
Kimya sanayinde kullanılan kimyasal akışkanların prosese göre ısıtılması veya soğutulması gerekir. Doğru sonuçlar alınması için sürecin her aşamasında doğru sıcaklık değerleri ile çalışılmalıdır. Buhar veya sıcak su ile ısıtma yapılabileceği gibi soğutma kulesi ve chiller gibi kaynaklar ile de soğutma yapılabilir. Kimya sanayinde asıl problem kullanılan kimyasalın agresiflik seviyesidir. Agresif kimyasallar plakalı eşanjörlerde hem plakalar hem de contalar için risk oluşturur. Bu yüzden doğru plaka ve conta seçimi hayati önem taşır. MIT Plakalı Eşanjörlerinde çift katmanlı plakalar, farklı alaşımlar ve özel viton contalar gibi spesifik uygulamalarla her türlü akışkana uygun çözüm üretilir.