Hava Diyaframlı Pompalar

Havayla çalışan diyaframlı pompalar endüstrinin birçok alanında değişik amaçlarla kullanılan basma ve emme prensibine göre çalışır. Elektrik motoruyla tahrik süreci gerçekleştirilmez. Diyaframlı pompalarda sadece tahrik havayla gerçekleşir.

Diyaframlı pompalar emme basma tulumbaya benzer prensipte çalışır. Havalı diyaframlı pompalar elektrik motoru ile değil basınçlı hava ile tahrik edilir. Pompanın akış kapasitesine ve işletme şartlarının gerek duyduğu basınç değerine bağlı olarak uygun kapasitedeki bir kompresörün hava hattına bağlanarak çalışır.

Havalı diyaframlı pompaların elektrik ile çalışmadığı için patlamazlık (ex-proof) özelliği vardır. Bu sebeple akaryakıt, solvent ve diğer birçok yanıcı ve parlayıcı akışkanın transferinde sıklıkla tercih edilmektedir. Derinden emiş yapabilme, kuru olarak çalışabilme (fakat diyafram özelliği kısalır), özelliklerinin yanı sıra pompalama debisi ve basıncı çok kolay ayarlanabilir.

Bu gibi sebeplerden dolayı havalı pompalar bir çok endüstride, transfer, sirkülasyon, dolum, dozlama gibi çok çeşitli uygulamalardakullanılabilir.

Genel Bilgi
Kullanım Alanları
İndirilebilir İçerikler
Teklif Formu