Aşağı kaydır
25.02.2024
Pastörizatör Nedir?

Pastörizatörler adı üstünde pastörizasyon işlemini yapan makinelerdir. Süt, krema, meyve suyu, gül suyu, ketçap, mayonez, şıra, bira, şarap, meyve sosu gibi birçok ürünü bu makinelerle pastörize etmek mümkündür. Bu işlem saatte 5 ton ile 50 ton arasında çeşitli kapasitelerde gerçekleştirilebilir.

Pastörizasyon Nedir?

Pastörizasyon gıda sanayisinde, besin maddelerini hastalık yapıcı mikroorganizmalardan arındırmak amacıyla yapılan ısıtma yöntemidir. Pastörizasyon sırasında içinde enzim ve bakteri bulunan besleyici özelliği olan madde 60°C'den 100°C ye kadar ısıl işleme tabi tutulur. Bakterilerin ölüm eğrisi canlının bulunduğu asitlik yüzdesi ve uygulanan sıcaklıkla orantılıdır. Bazı sebzelerdeki bozulma enzimleri de yüksek sıcaklıklarda parçalanır. Bu yüzden 60°C sıcaklıktan bozulma enzimi parçalanacağı ve o besine özgü bakterinin öleceği ya da etkisiz hale geleceği sıcaklığa ulaşana kadar ısı uygulanır. Besinin merkezindeki sıcaklık esas alınır. Ürünler besin kuvvetine göre bir yıldan bir haftaya kadar dayanıklılık kazanır. Pastörize gıdaların ev buzdolabı şartlarında (5-7°C) saklanması ve satışa sunulması uygundur. Tazeden daha uzun süre tüketilecek gıdalar pastörize edilerek kullanma süresi uzatılır. Süt 63°C, Turşular 82°C, Domates suyu 94°C ye kadar ısıtılarak bakterileri etkisiz hale getirilir. Pastörize etme süresinin yarı süresinde madde genellikle suyla soğutularak 40°C ye getirilmelidir, yoksa renk ve kalite kayıpları olur.

Et ve et suları pastörize edilemez, edilse bile faydası çok kısa süreli olur. Bu yöntemin yaygın olarak uygulandığı gıdaların başında süt gelir. Ayrıca meyve suları, bira ve şarap gibi içeceklerle bazı katı yiyecekler için de bu yöntem kullanılır. Isıl işlemin 101 ve üstündeki derecelerinde basınç da uygulanması gerekir ve buna sterilizasyon denir. Yüksek proteinli olan et, baklagiller ve un gibi karbonhidratlar ihtiva eden gıdalarda uygulanır. Uzman mühendislerimiz tarafından tasarlanan MIT pastörizatörler ve gıda ekipmanları bu işlemleri en iyi şekilde gerçekleştirir.

Pastörizatör Çeşitleri

  • Plakalı Pastörizatör
  • Borulu Pastörizatör
  • Otoklav Tip Pastörizatörler
  • Tünel Tip Pastörizatörler