Eşanjör

Mobil Menu

PASTÖRİZATÖRLER

Hemen Ara Teklif İste Kataloğu İndir Kataloğu Görüntüle

Pastörizatörlerin Çalışma Prensibi

1- Başlangıç

Süt ilk olarak balans tankına gelir, buraya gelmesindeki amaç hat üzerinde süt beslemesinin kesilmemesidir. Yani süt balans tankına alınarak boru hattına girişi sabitlenir.

2- 1. Rejenerasyon

Pompalar yardımı ile alınan süt pastörizatörün 1. rejenerasyon bölümü giriş yapar. 1. rejenerasyon bölümüne gelen süt, daha önceden pastörize edilerek yüksek sıcaklığa ulaşmış süt ile karşılaşır. Bu karşılaşmada iki farklı süt arasında plakalar bulunduğu için direk olarak temas gerçekleşmez. Pastörize süt ile karşılaşan soğuk sütün sıcaklığı 55oC’ye ulaşır. Bu sıcaklığa ulaşan süt 1. rejenerasyondan çıkarak seperatöre gönderilir.

3- Seperatör

Sütün bu aşamadan sonra seperatöre gönderilmesinin nedeni, kremanın ayrılması için en uygun sıcaklığa ulaşmasıdır. 1. rejenerasyondan ayrılıp seperatöre giden sütün kreması ayrılır. (İstenilen yağ oranı elde edilerek standardize edilmiş olur.)

4- 2. Rejenerasyon

Yağ oranı standardize edilmiş süt 2. rejenerasyon bölümüne gider. Bu bölüme giren süt, holding tüpünden gelen süt ile karşılaşır. (Holding tüpünün ne olduğu ileriki aşamalarda açıklanacaktır.) Bu aşamada sütün sıcaklığı 60-70 oC’ye kadar ulaşır.

5- Isıtıcı

Daha sonraki aşamada süt ısıtıcı bölümüne ulaşır ve bu işlemde süt sıcak su ile ısıtılır. Bu şekilde sıcaklığı yavaş yavaş yükseltilmiş sütün sıcaklığının tam olarak pastörizasyon sıcaklığına gelmesi sağlanır.

6- Holding Tüpü

Pastörizasyon sıcaklığına ulaşmış olan süt 2. maddede bahsedilen holding tüpüne yollanır. Burada belirli bir süre bekletilen sütün içerisindeki zararlı mikroorganizmaların öldürülmesi sağlanır. Isı tutucu zikzak çizmiş uzun bir boru sisteminden oluşur. Bu işlemdeki amaç sütün pastörizasyon sıcaklığında belirli bir süre kalmasını sağlamaktır. Bu süre ortalama olarak 15 saniyedir. (4. maddede bahsedilen holding tüpünden gelen süt, buradan çıkan süttür.) Holding tüpünün sonunda bir termometre ve valf bulunur. Eğer sütün sıcaklığı uygun derecede değilse valf otomatik olarak çalışır ve sütün tekrar pastörize edilmesi için pastörizatör başlangıcına alınır ve sistemi tekrar dolaşması sağlanır.

7- 1. ve 2. Rejenerasyon

Eğer sıcaklık konusunda bir sorun olmazsa, sıcak tutucudan çıkan süt tekrar 1. ve 2. rejenerasyon bölmesine ulaştırılır. Buraya gelen süt çiğ süt ile karşılaşarak pastörize edilen süt soğutulur. Pastörize edilen süt soğurken, pastörize edilecek sisteme yeni girmiş çiğ süt de ısıtılırmış olur. Bu şekilde büyük bir enerji geri kazanımı sağlanır.

8- Soğutucu

Pastörize edilen süt son olarak soğutucu bölüme geçerek burada buzlu su ile soğutulması sağlanır.

Pastörizasyonda Enerji Geri Kazanımı

Pastörizatör işleminin en önemli noktası pastörize ettiğimiz sütü kullanarak, yeni gelen çiğ sütün sıcaklığının 65oC’ye kadar çıkarıldığı kısımdır. Bu aşamadan sonra 65oC sıcaklığa erişen süt sadece 35 derece daha ısıtılarak 90oC’ye getirilmelidir. Çiğ sütü, başlangıç sıcaklığından 65 dereceye ulaştırmak için başta ısıtmış olduğumuz 90 derecelik pastörize süt kullanıldığından büyük bir enerji tasarrufu sağlanır.

Hemen Ara Teklif İste Kataloğu İndir Kataloğu Görüntüle

FACEBOOK'TAN TAKİP ET!

Resmi Facebook hayran sayfamızı beğenin ve gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

NEDEN PLAKALI EŞANJÖR?

  • Çok yüksek verimlerle ısı transferi yapmaktadır.
  • Kompakt yapıları sayesinde çok az yer kaplamaktadır.
  • Tamamen demonte hale getirilip temizlenebilir.
  • Geniş plaka ve conta çeşitliliğine sahiptir.
  • Tamamen Türkiye'de üretilmektedir.
  • Geniş servis ve bayilik ağına sahiptir.
  • Ana üretici tarafından pazara sunulmaktadır.
  • Sizin için her zaman en ekonomik çözümdür.
  • 2 yıl boyunca Ekin Endüstriyel garantisi altındadır.

Memnuniyetiniz Önceliğimiz