Kullanım Alanları / HVAC

İngilizce "Heating, Ventilating, Air Conditioning" kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş olan HVAC genel olarak ısıtma soğutma ve havalandırma sistemlerini ifade eder. Plakalı eşanjörler bu alanlarda sıklıkla kullanılan bir ısı transfer teknolojisidir. Plakalı eşanjörlerin kullanıldığı bazı HVAC sistemleri aşağıdaki gibidir.

Sıcak Kullanım Suyu Temini
Konutlarda ve sanayide kullanım sıcak suyu konfor açısından olmazsa olmazlardandır. MIT Plakalı Eşanjörleri ile kullanım suyunuz merkezi veya bireysel olarak üretilebilir. Eski sistemlerle kıyaslandığında daha hijyenik, daha verimli, daha uzun ömürlü, daha ekonomik ve daha kompakt olan bu sistem ile artık yaşanılan kireçlenme, aşırı klor kaynaklı deformasyon gibi problemlerde sistemi komple değiştirmek yerine ufak revizyonlarla sisteminiz eski performansına ulaşabilmektedir.

Bölgesel Isıtma
Bölgesel ısı Merkezleri, jeotermal kaynaklar, elektrik üretim tesisleri gibi kaynaklardan gelen sıcak su kullanılarak bir bölge, bir ilçe, hatta komple bir il bile ısıtılabilir. Kullanılacak bölge ihtiyaca göre alt bölgelere ayrılır ve kaynağın çeşidine göre özel tasarlanan MIT Plakalı Eşanjörler binaların altına yerleştirilerek o her binanın kendi ihtiyacına uygun sıcak su üretilir.

Yerden Isıtma Sistemleri
Etkili, homojen ve dekoratif bir ısıtma sistemi olarak gitgide daha fazla kullanılan yerden ısıtma sistemlerinde, ısıtıcı kaynağın korozyondan etkilenmesinin önüne geçmek için kullanılan MIT Plakalı Eşanjörler, ısınan alan ile ısıtıcı kaynak arasında bir koruyucu duvar görevi görür. Korozyona karşı yüksek dayanıklılık, komple paslanmaz yapı ve ihtiyaca özel tasarım sayesinde MIT Plakalı Eşanjörleri sistemin yıllarca sorunsuz kullanımını garanti eder.

Basınç Kırıcı
Çok katlı ve yüksek yapılarda sistemin yüksekliğinden kaynaklanan ciddi basınçlar oluşur. Sistemden kaynaklanan bu basıncı azaltmadan olduğu gibi en altta bulunun ısıtma - soğutma sistemine göndermek sistemin aşırı zorlanmasına ve yıpranmasına sebep olur. Ayrıca tesisatı yüksek basınca dayanıklı armatürlerle kurmak gerektiğinden ilk yatırım maliyeti çok yüksektir. Bu sistemlerde kazan dairesi veya soğutucu grup ile tesisat arasına yerleştirilecek yüksek basınca dayanıklı MIT Plakalı Eşanjörleri sistemden gelen basıncı kendi içinde karşılayarak primer devredeki kazan - soğutma sisteminin düşük basınçlarda rahat çalışmasını sağlar.

Havuz Isıtması
İster yüzme havuzu olsun isterse termal olsun bütün havuzların belli sıcaklıklar arasında olması gerekir. Havuzları istenilen sıcaklıklar arasında tutmak için basit bir otomasyon yardımıyla MIT Plakalı Eşanjörleri kullanılabilir. Kompakt yapıları sayesinde havuzunuzun makine dairesinde çok az bir alan kaplayan MIT Plakalı Eşanjörleri, kullanıldıkları havuzun istenilen sıcaklıkta tutulmasını sağlar.

Merkezi Isıtma Sistemleri
Ülkemizde yürürlüğe giren yeni yasalar çerçevesinde merkezi ısıtma sistemlerinin kullanımı teşvik ediliyor ve bazı durumlarda zorunlu kılınıyor. Bunun nedeni bireysel kullanımlara göre merkezi sistemlerin daha verimli olması ve daha az enerji harcamasıdır. MIT Plakalı Eşanjörleri ile merkezi bir kaynaktan gelen kızgın veya sıcak su ile konutların ısıtılması için gereken sıcak su üretilebilir, aynı zamanda da sıcak kullanım suyu da temin edilebilir.