Eşanjör

Mobil Menu

Ekin Endüstriyel'de Mentorluk Sistemi

  • 6 ŞUBAT 2016 CUMARTESİ
Ekin Endüstriyel'de Mentorluk Sistemi

Isıtma Soğutma sektörünün öncü firmalarından Ekin Endüstriyel Isıtma Soğutma personel gelişimi adına koçluk sistemi ile ilgili altyapısını kuruyor.

Paydaşlarına değer verme ve değerlerini koruma bilinci ile ısıtma soğutma sektöründe öncü bir kuruluş olarak 2005 yılında kurulan Ekin Endüstriyel, insan kaynakları yönetimi konusunda her geçen gün dünya standartlarında yeni yöntemleri uygulamaya alıyor.

İnsan kaynakları gelişim ve birlikte büyüme stratejisi doğrultusunda son olarak koçluk yöntemi ile ilgili sistem kuruluş çalışmalarına başlayan Ekin Endüstriyel bu alanda sektörde büyük farklılıklar yaratacak.

Mentorluk sisteminin firmalar için önemli bir model olduğunu ifade eden Ekin Endüstriyel İnsan Kaynakları ve Kalite Yönetimi Müdürü Murat Karaoğlan; " Mentorluk sistemi kapsamında firmada kişilik yapısı açısından uygun olabilecek kişilere hem kişilik testi hem de yönelim testleri yapılarak potansiyel adaylar belirlenecek. Kişilik testleri ve kişilerinin güçlü yönleri elde edildikten sonra bu verilerin ışığında bireysel görüşmelerle adaylar seçilecek. Bu çerçevede belirlenen adaylar Mentorluk eğitimlerine tabi tutulacak. Eğitimi başarı ile tamamlayan kişiler firma içi koç olacak" dedi.

Firma İçi Kariyeri Koçlar Yönetecek

Bu sistemin dünya çapında birçok firmada uygulandığını ifade eden Karaoğlan; "Koçluk alacak çalışanlar işe öncelikle kilit pozisyonda olan yetenekli çalışanlarla başlayacak. Sistem gereği bir üst amir kişinin koçu olamayacak. Koçluk alan çalışanlarda farkındalık yaratılarak kendi istedikleri yönde yaşamdan ve işinden daha keyif almaları anlamında kılavuzluk yapılacak. Yeni işe başlayan beyaz yakalı çalışanlar için de 90 günlük mentorluk denilen bir sistem getirilecek. Bu sistem gereği kişinin adapte ve verimli olma süresi kısaltılacak. Aynı zamanda işe başlayan kişiler sıkıntı çekmeden şirketi tanımış ve şirket kültürüne adapte olmuş olacaklar" dedi.

İnsan kaynağına yapılan yatırımın şirketlerin geleceğine yapılan yatırım olduğunu ifade eden Karaoğlan; "Şirketleri büyüten insan kaynağının o şirkete kattığı değerdir. Bu değerin miktarının arttırılması için insan kaynağı belirli bir sistematik dhilinde geliştirilmelidir" diyerek açıklamasını tamamladı.