Kullanım Alanları / Enerji

Eşanjörler enerji alanında sıklıkla kullanılır. Jeotermal santraller, termik santrallerin soğutulması, güneş enerjisi sistemleri ile bütünleşik ani su ısıtıcıları ve ısı enerjisinin geri kazanılması gibi alanlarda eşanjör kullanımı hızlı, etkili ve ekonomik çözümler yaratılmasına olanak sağlar.

Jeotermal Isıtma Sistemleri
Türkiye son yıllarda zengin jeotermal kaynaklarını enerji üretimine özellikle de ısınma odaklı enerji üretiminde kullanıyor. MIT, jeotermal bazlı konut ısıtma sistemlerinde ve kullanım suyu üretiminde sıklıkla kullanan plakalı eşanjörleri ile bu alanda başarısı tescilli ve en çok tercih edilen markalardan biridir.

Isı enerjisi geri kazanım sistemleri
Tüm sanayilerde en büyük maliyetlerden biri enerjidir. Özellikle son yıllardaki artan enerji fiyatları sonrasında enerji maliyetleri tüm üretim maliyetlerin %20 ila %40'ı arasında değişiyor. Isı Enerjisi Geri Kazanım Sistemleri bu noktada devreye girerek üretim sırasında açığa çıkan ısı enerjisinin geri kazanılarak yine üretimde kullanılmasını sağlar. Bu sistemlerin en önemli kısmı da eşanjörlerdir. MIT Plakalı Eşanjörleri her sisteme uygun geniş plaka ve conta çeşitliliği ile ısı enerjinizin boşa harcanmasını engeller.

Elektrik Üretim Tesisleri
Termik santraller elektrik üretimi sırasında çok büyük hacimlerdeki suyun çok yüksek sıcaklıklara ulaştığı kızgın su kaynaklarıdır. Bu sistemlerde ortaya çıkan kızgın suyun soğutulması yüksek maliyetli yatırımlarla ekstra sistemler kurulmasını gerektirir. İşte bu noktada bir alternatif olarak MIT Plakalı Eşanjörler devreye girip bu sistemlerde suyun sadece eşanjör sisteminin kurulum maliyetiyle soğutulmasını sağlar. Bu soğutma işlemi sırasında elde edilen ısı enerjisi de bir bölgenin tamamen ısıtılmasında kullanılarak çift taraflı bir tasarruf sağlanır.

Güneş Enerjisi Sistemleri
Alternatif enerji denilince ilk akla enerji türü olan güneş enerjisi sistemlerinde ani su ısıtıcı olarak plakalı eşanjörler kullanmak mümkündür. Kullanım sıcak suyu temininde ve konut ısıtmasında bedava enerji sağlayan bu sistemlerde MIT Plakalı Eşanjörlerinin kullanımı sistemin daha verimli ve daha güvenli çalışmasını sağlayarak sistemin ömrünü uzatır.