Kullanım Alanları / Denizcilik

Gemiler kendi kaynakları ile uzun süreler seyreden izole taşıtlar oldukları için kendi kendilerine yetebilir olmaları ve tüm sistemlerin verimli çalışması hayati önem taşır. Plakalı eşanjörlerimiz ve tamamlayıcı ürünlerimizle denizcilik alanında faaliyet gösterdiğimiz alanlar aşağıdaki gibidir.

Gemilerde Soğutma Sistemleri
Motor soğutma sistemleri ikiye ayrılır. Doğrudan (direkt) ve dolaylı, iki devreli (dolaylı) soğutma. Doğrudan soğutma sorunsuz olup, baştan deniz motoru olarak tasarlanmış motorlara uygundur. Silindir blokları ve içinde su dolaşan diğer donanımları deniz suyuna dayanıklı alaşımlar ve tutyalar ile korunur. Tüm dıştan takma deniz motorları ve küçük güçlü içten takma motorların çoğu bu şekilde yapılmışlardır.Motordan tahrik alan bir deniz suyu pompası, suyu emerek motor içinde dolaştırır ve soğutmayı sağlar. Bu pompa motorun en çok zorlanacağı durumda bile yeterli soğutma sağlayacak şekilde ayarlandığından normal kullanımda motor gerekli olan ideal çalışma sıcaklığına ulaşmaz ve soğuk çalışır. Bu nedenle bu tarz gemi motorlarında bir by-pass hattı ve termostat ile motora gönderilen suyun debisini ayarlayan ve motorun yeteri kadar ısınmasını sağlayan ek tertibatlar bulunur.

İki devreli soğutma sistemlerinde motor içinde kara taşıtları veya durağan endüstri motorlarında olduğu gibi tatlı su dolaşır. Böylelikle motorun iç aksamı deniz suyunun etkisinden korunur. Motordan hareket alan deniz suyu pompası (aynı zamanda egzoz sistemi ve kovan yataklarını da suyla besleyebilir) bir MIT Plakalı Eşanjör'üne deniz suyu gönderir. Motordan gelen ısınmış tatlı su MIT Plakalı Eşanjör'ün içindeki plakalarda dolaşırken ısısını deniz suyuna aktararak soğur ve motora geri döner.

Merkezi Soğutma Sistemleri
Merkezi soğutma sistemlerinde deniz suyu kullanılarak ikincil taraftaki tatlı su sirkülasyon hattı soğutulur. Soğutulmuş olan bu tatlı su sirkülasyon hattındaki soğuk su, motor suyu soğutması, ceket suyu soğutması gibi soğutma ihtiyacı olan sistemlerdeki eşanjörler için soğutucu akışkan görevi görmektedir. İkinci devrede tatlı su kullanılması makine hatlarında bulunan devre elemanlarındaki korozyonu ve yıpranmayı azalttığı gibi yedekleme ve bakım maliyetlerini de minimum seviyeye indirir.Bütün kapasiteler için en uygun çözümleri sunan MIT Plakalı Eşanjörleri ile ilk yatırım maliyetleri minimum seviyelerde tutulur. Farklı plaka açıları ve çeşitleri ile bütün sistemlere tam uyumlu çalışabilen eşanjörlerimizde paslanmaz çelik, titanyum gibi plakalar standart olarak sunulur, bunların yanı sıra ihtiyacınıza uygun farklı plaka malzemeleri de kullanılabilir. Denizcilik sektöründe standart gövdeler kullanılabileceği gibi ağırlığın önemli olduğu durumlarda sektöre özel dizayn edilmiş komple alüminyum ve alüminyum alaşımlı hafif gövdeler de kullanılabilir.

Korozyona Dayanıklı Eşanjörler
Denizcilik sektörünün en önemli sorunu deniz suyunun aşırı korozif etkisidir. MIT Plakalı Eşanjörleri korozyona dayanıklı komple titanyum ve titanyum alaşımlı 316 plakaları ile bu probleme kesin çözüm sunar. MIT Plakalı Eşanjörleri, bir gemide ihtiyaç duyulabilecek her prosese uygun plaka, conta ve gövde çeşitleriyle sektörün tek çözüm noktasıdır.